Kakovost zraka

Odgovornost posameznika

Razloge za onesnaženost naravnega okolja lahko v veliki meri pripišemo posledicam človekovih dejavnosti. Vsak posameznik lahko z majhnimi spremembami v svojem vsakdanu, pomaga vplivati na kvaliteto zraka in s tem pripomore k čistejšemu okolju in boljšemu zdravju ljudi.

 

PROMET; KULTURA VOŽNJE

Promet je glavni vir onesnaževanja v urbanih predelih. Vsakdo se lahko zavestno odloči, da bo spremil način življenja ter skrbel za dobrobit sebe in ostalih. Veste, da je 25 odstotkov ozona in 38 odstotkov trdnih delcev v Evropi posledica prometa? Kaj naredimo za to, da bi se odstotek znižal?

V resnici nič. Ljudje večino premikov opravimo z avtomobilom, četudi so razdalje dolgo zgolj 2 kilometra. Če bi se vsaj pri kratkih razdaljah odločili za uporabo kolesa ali se odpravili peš, bi prispevali tako k zmanjšanju prometa kot znižanju emisij in ob enem poskrbeli za svoje zdravje. Pri daljših razdaljah pa lahko uporabimo javni prevoz.

 

V kolikor ste po premisleku še vedno trdno prepričani, da se resnično ne morate odpovedati prevozu z avtomobilom, poskušajte upoštevati naslednje napotke:

 

  • Vozite počasi. Tako boste znižali porabo goriva in manj onesnaževali okolje.
  • Redno vzdržujte motor avtomobila in preverjajte tlak v pnevmatikah. Če je tlak za 0,5 bara nižji od predpisanega, avto porabi za 5 odstotkov več goriva in posledično povzroča večje onesnaženje.
  • Premislite ali morate res vklopiti klima napravo? Vožnja z delujočo klima napravo poveča porabo goriva za 40 odstotkov, vožnja z odprtimi okni pa le za 5 odstotkov.
  • Uporaba strešnega prtljažnika na avtomobilu poveča porabo goriva od 20 do 30 odstotkov. Razmislite o prtljažniku na zadnjem delu avtomobila. Poraba goriva je zaradi manjšega upora občutno nižja.
  • Ogrevanje avtomobila »na mestu« predstavlja za 50 odstotkov večjo porabo goriva. Če se pričnete voziti takoj porabite manj goriva, ker avtomobil hitreje doseže svojo delovno temperaturo.
  • Pri nakupu novega avtomobila bodite pozorni na porabo goriva. Če se boste odločili za nakup avtomobila prijaznega do okolja, boste porabili manj goriva in tako manj onesnaževali okolje.
  • Ugasnite motor avtomobila, kadar dlje časa stojite na miru.
  • Pri dnevnih relacijah v službo, se lahko vozite v večjem številu. Poleg vsega povedanega, boste znižali tudi stroške prevoza.

DOM; SVET, KJER STE GOSPODAR VI!

I. Z ostalimi družinskim člani v gospodinjstvo se lahko odločite, da boste kupovali doma proizvedene izdelke in jedli lokalno, sezonsko hrano. Zakaj? Prevoz blaga z enega konca sveta na drugo stran predstavlja veliko večje onesnaženje kot prevoz na kratke razdalje.

 

II. Ste vedeli, da lahko z varčno rabe elektrike privarčujete okoli 10 odstotkov pri stroških elektrike in vplivate na zmanjšanje onesnaženja zraka? Nasveti so preprosti in učinkoviti.

 

  • Elektronskih naprav kot so televizija, računalnik, DVD predvajalnik, radio, ne puščajte v stanju pripravljenosti (stand-by mode).
  • Odločite se za nakup energijsko varčnih žarnic in gospodinjskih aparatov, ki spadajo v energijski razred »A«.

Znižanje porabe električne energije pomeni manj onesnaževanja zaradi uporabe fosilnih goriv pri proizvodnji elektrike.

 

III. Izogibajte se kurjenju trdnih goriv v gospodinjstvu.  Če živite v okolišu, kjer se v zimskih mesecih pričakuje slabša kakovost zraka, uporabljajte okolju prijaznejša goriva (lahko kurilno olje, plin…). V kolikor se odločite za trdna goriva, naj bo material suh. Nikakor ne kurite smeti, posebej ne plastike, gume, pen in barv! Ne pozabite, da lahko izpostavljenost onesnaženemu zraku, zmanjšate s tesno zaprtimi vrati in okni.

 

Nazaj